Sokan sokszor kísérleteztek már azzal, hogy a Windowson szocializálódott felhasználók táborát meggyőzzék arról, hogy van élet a Windowson kívül is.
Ezek a kísérletek rendre elbuknak azon, hogy a felhasználó a megszokott kisebb-nagyobb programjait nem találja, vagy ha talál is megfelelőt, akkor azt nem tudja úgy használni ahogy már megszokta.
Arról már nem is beszélve, hogy míg a Windows világban mindent készen kap, addig a Linux égisze alatt sok minden információt saját magának kell összekotornia ismerősöktől és az internetről.
Ez sokak szerint elég fárasztó, idegesítő és a legfőbb érv, hogy ő nem szakember/informatikus/rendszergazda/programozó, ezért hagyják őt békén, ő dolgozni akar és nem szoftvert tákolni.
Sokáig én is így gondolkodtam annak ellenére, hogy informatikával foglalkozom és abból is élek. Úgy véltem, hogy a Linux csak szervernek alkalmas, munkaállomásként annyi dolgot kell kézzel beállítani, hogy az nem éri meg a fáradtságot. Láttam egy-két ismerősömnél, hogy mennyi idejébe és munkájába kerül, hogy egy épp használható rendszert telepítsen a gépére. Erre nekem nincs időm, és rendszeresen félretettem a Linux munkaállomásként való felhasználás gondolatát.
Tavaly tavasszal az addig használt XP lerobbant a notebookomon, és épp volt egy szabaddá vált munkanapom.
Úgy gondoltam, hogy itt a pillanat, most kipróbálom, mennyire gáz egy Linux telepítés. Ha nem sikerül, semmi gond, az XP-t még mindig visszarakhatom.
Elolvastam sokféle fórumot, felhasználói élménybeszámolókat, a disztribúciók ajánlásait, majd úgy döntöttem, hogy elsőnek az Ubuntu 8.04-es rendszert próbálom ki. A disztribúció kiválasztása és letöltése tovább tartott mint maga a telepítés.
Néhány alap kérdés (nyelv, időzóna, billentyűzet, stb.) után egy 8-10 perces csíkhúzás után újraindult és már használhattam is.
Az első sokk akkor ért, amikor körülnéztem, hogy mi mindent tud ez az operációs rendszer.
Mint kiderült nem csak operációs rendszert kaptam, hanem komplett irodai, multimédia és más hasznos programokat is.
A második csapás az volt, hogy ugyan az a gép amit XP-vel használva folyamatosan szidtam, hogy milyen lassú, mennyit tetvészkedik a legegyszerűbb műveletek közben is, most megtáltosodott, sokkal gyorsabb lett.
Természetesen egy kis hegesztés nem maradt el. Például a Skype programot, néhány média lejátszó codec csomagot nekem kellett kézzel telepíteni. Mivel a munkámhoz tartozóan távfelügyeletet is végzek, be kellett lőni a különböző ügyfelekhez használt vpn programokat is. Egy kivétellel ez sikerült is. Ez sajnos csak Windows alól volt hajlandó működni, ill. nem volt Linuxos megoldása. Ez nem volt nagy tragédia, mert terveim szerint úgyis kellett telepítenem egy virtuális gépet Windows-al, amire egyik ügyfelem speciális egyedi fejlesztésű programja miatt volt szükség.
Jelenleg, több mint egy év után még mindig Ubuntut használok. Eddig még nem volt olyan feladat amit Linux alól ne tudtam volna megoldani.
Összegzésként az látható, hogy ma 2009-ben a Linux eljutott arra a szintre, hogy kiszolgálja az átlagos felhasználói igényeket. Míg eközben a Windows nem túl sok fejlődést tud felmutatni.
1995-ben amikor megjelent a korszerűnek hirdetett Windows 95, a Linux fényévekre volt attól, hogy egy szűk szakmai felhasználói rétegen kívül bárkit is érdekeljen.
Akkor egy Windows telepítése a következőből állt: operációs rendszer telepítése, frissítés, Office telepítése, frissítése, dirverek keresése és telepítése, hasznosabbnál hasznosabb programok, utility-k, biztonsági programok, stb keresése és telepítése. Ha mindez megvan, akkor még nincs kész, mert a felhasználó a saját egyéni izléséhez még beállítja a Windows-t. Ezzel, ha nem kell adatot menteni és visszaállítani akkor elmegy legalább egy, inkább két munkanap.
Ma, 2009-ben a Windows még mindig itt tart. Ugyanazokat a műveleteket kell megtenni, jobb gépekkel és internet segítségével, de mintha ez az egész telepítés sokkal tovább tartana.
A minap egy ma korszerűnek tartott gépet kellett újratelepítenem. Ez a művelet – adatmentések és a visszaállítás nélkül – két munkanapba került.
Úgy tűnik 14 év alatt a Windows hiába élt meg 5 új verziót, a felhasználók munkája még mindig nem lett könnyebb. Ez kicsit hasonlít a háztartási eszközök fejlődésére. Jobbnál jobb eszközök állnak a háziasszonyok rendelkezésére, hogy időt takarítsanak meg, a házimunka még sem lett kevesebb, sem könnyebb.
Talán fel kellene ébredni és körülnézni, hogy van-e élet a Windowson kivül…